گرانول

گرانول واژه ی لاتین می باشد که به معنای یه ذره ی کوچک می باشد. معنای دقیق تر آن یکی از ذرات بی شماری است که واحد بزرگتری را تشکیل می دهند.

در واقع گرانول شکل خاصی از پلیمر می باشد که از حالت پودری به شکل دانه دانه تبدیل شده است و برای تولید محصولات پلاستیکی به کار می رود.

در واقع پلیمرهایی که در پتروشیمی تولید می شوند برای استفاده راحت تر در صنایع به شکل گرانول در می آیند. این عملیات توسط دستگاه اکسترودر انجام می شود.

اکسترودر دستگاهی است که مواد پلیمری را به موادی نواری مانند تبدیل می کند، سپس یک کاتر به صورت مداوم این نوار را قطع می کند و گرانول ها را تولید می کند.

در صنایع تولید مواد پلاستیکی، ابتدا گرانول ها ذوب و سپس قالب گیری می شود تا به محصول نهایی مورد نظر تبدیل شود.

این قالب گیری به روش های مختلف انجام می شود از جمله قالب گیری تزریقی ، قالب گیری بادی ، قالب گیری دورانی.

آیا گرانول نوع خاصی از پلیمر است؟

گاهی این اشتباه پیش می آید که تصور می شود گرانول نوع خاصی از پلیمر است ولی در واقع گرانول یک نوع پلیمر نیست بلکه شکل خاصی از پلیمر می باشد که به صورت دانه دانه می باشد.

برای تولید محصولات پلاستیکی، مواد اولیه مورد استفاده به اشکال مختلف می تواند باشد از جمله به شکل پودر ، گرانول و پرک . در بین این انواع مختلف از شکل های پلیمر ، شکل گرانولی مزایای بیشتری دارد و بنابراین در بیشتر صنایع برای تولید محصولات پلاستیکی از آن استفاده می شود.

گرانول ها چه مزیتی دارند ؟

همان طور که ذکر شد مواد اولیه تولید پلاستیک می توانند به شکل پودر یا گرانول و یا پرک باشند . اما گرانول به دلیل سهولت استفاده در تولید کاربرد فراوانی دارد.

زیرا پودرها در هوا پراکنده می شود که این خود باعث می شود مقدار زیادی از مواد هدر برود.

همچنین پراکنده شدن پودرها در هوا باعث ایجاد آلودگی در محیط کار می شود و علاوه بر این برای نیروی کار نیز مشکلات تنفسی به وجود می آورند.

سیستم های قالب گیری پلاستیک طوری طراحی شده اند که مواد اولیه گرانولی برای آن ها مناسب تر است.

مواد پلیمری نو یا بازیافتی

گرانول ها ممکن است از پلیمرهای نو تولید شوند و یا ممکن است از بازیافت ضایعات پلاستیک های دیگر به دست آیند. که هر کدام از این ها کاربردهای متفاوتی دارد. گرانول های بازیافتی نسبت به پلیمرهای نو از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد. اما استفاده از پلیمرهای بازیافتی هزینه تولید مواد پلاستیکی را کاهش می دهد و همچنین به حفظ محیط زیست کمک می کند. از پلیمرهای بازیافتی دز صنایع لاستیک سازی ، آسفالت و سوخت اصلی کوره استفاده می شود.

شرکت ابراماشین در این زمینه چه فعالیت هایی ارائه می دهد ؟

شرکت ابراماشین دستگاه های میکسر گرانول را در دو نوع میکسر گرانولی ریبون بلندر و میکسر گرانولی پدل بلندر ارائه می دهد. همچنین این شرکت دستگاه کیسه پرکن گرانولی از نوع کیسه پرکن در باز و کیسه پرکن ولوبگ را طراحی و تولید می نماید. برای سفارش محصول مورد نظر خود می توانید از قسمت تماس با ما با کارشناس فروش ما تماس حاصل نمایید.

نوشتهٔ پیشین
اسکرو ماردون
نوشتهٔ بعدی
میکسر گرانول

به اشتراک بگذارید

آخرین دیدگاه‌ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Fill out this field
  Fill out this field
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  You need to agree with the terms to proceed