ولوبگ یا کیسه شیردار

قبل از معرفی ولوبگ بهتر است به ترجمه فارسی آن توجه کنیم.

در لاتین ولو به معنی شیر و بگ به معنی کیسه یا پاکت می باشد. بنابراین ولوبگ به معنی کیسه هایی است که دارای شیر می باشد و به عبارت دیگر کیسه شیردار یا پاکت مجهز به شیر است .

شاید در نگاه اول این اسامی برای پاکت معنادار نباشد ولی در عمل پاکت های سیمان که از قدیم در دسترس همگان است از این نوع کیسه ها می باشد.

ولو (valve) کدام قسمت از پاکت یا کیسه قرار دارد

اگر یک کیسه سیمان را با دقت بررسی نمایید متوجه خواهید شد که در قسمت بالا سمت راست پاکت یک ورودی یا درزی وجود دارد.

با بررسی دقیق تر و موشکافانه تر این درز و با وارد کردن یک جسم خارجی مثل یک میله به درون این درز متوجه خواهیم شد که از بیرون به داخل پاکت راهی وجود دارد و کاملا بسته و آب بندی شده نیست که به این قسمت ولو (valve) می گویند.

این تست را هر زمان می توانید با پا کت های سیمان موجود در مصالح فروشی ها انجام دهید.

نحوه عملکرد ولو در پر کردن و آب بندی جهت جلوگیری از ریزش مواد درون پاکت به بیرون

ولو (valve) همانگونه که در قسمت های قبل گفته شد به معنای شیر می باشد و عملکرد اصلی آن در پاکت مثل شیر یک طرفه می باشد به طوری که طراحی آن به گونه ای است که از سمت دستگاه کیسه پرکن به داخل اجازه ورود مواد را می دهد ولی از سمت داخل به بیرون اجازه خروج مواد مثل سیمان را نمی دهد.

عملکرد آن به این گونه است که با ورود نازل ( لوله دستگاه ) به داخل کیسه مکانیزم ساخت کیسه به گونه ای طراحی شده است که اجازه ورود مواد به داخل پاکت داده می شود و زمانی که لوله از دستگاه خارج شد با فشار خود مواد داخل کیسه راه خروج مواد به بیرون از کیسه بسته می شود و اصطلاحا کیسه ها آب بندی می شوند.

انواع ولوبگ

 • ولو معمولی مثل ولو موجود در پاکت های سیمانی
 • ولو قیف دار

ولوبگ معمولی

ولو معمولی موجود در پاکت های سیمان می تواند آب بندی صد در صد از نظر جلوگیری از خروج مواد به بیرون را انجام دهد و در هنگام جابجایی پاکت مکقداری ریزش مختصر خواهیم داشت.

این نوع پاکت برای بسته بندی مواد غذایی و مواد شیمایی و همچنین مواد گران قیمت اصلا بسته بندی مناسبی نخواهد بود. لذا در این محصولات با حساسیت بالا از کیسه قیف دار استفاده می شود.

ولوبگ قیف دار

این نوع از پاکت های ولوبگ دارای یک قسمت اضافی بیرون آمده از قسمت ولو می باشند که نازل ورودی دستگاه پرکن از طریق این قسمت وارد ولو شده و عمل پر کردن کیسه را انجام می دهد.

به طوری که بعد از خروج لوله نازل دستگاه پرکن از پاکت می توان این قسمت بیرون زده را را به درون پاکت تا زد و یا در برخی موارد این قسمت را با دوخت حرارتی بست.  که در این صورت آبندی صد درصد برای پاکت خواهیم داشت.

ظرفیت کیسه های ولو بگ

کیسه های ولوبگ یا همان پاکت های ولو بگ در کوچکترین ظرفیت یعنی 5 کیلوگرم تا بزرگترین ظرفیت یعنی  50 کیلو گرم ساخته می شود.

پاکت های مورد استفاده در دستگاه کیسه پر کن سیمانی

در دستگاه های کیسه پر کن ولو بگ از دو نوع پاکت جهت ریختن محصول درون آنها استفاده می شود که به قرار زیر است.

 • از جنس پلی پروپلین (PP)
 • جنس کاغذی

پاکت های جنس پروپلین (PP)

جنس این نوع از پاکت ها از پروپلین می بشاد که به اختصار PP گفته می شود و توسط دستگاه های مخصوص توسط PP بافته می شود که جنس پاکت های سیمان امروزی از این نوع می باشد.

پاکت های جنس کاغذی

جنس این پاکت ها از کاغذ کرافت می باشد که با توجه به استحکام مورد نظر می تواند دولایه یا سه لایه ساخته شود. جنس پاکت های سیمان قدیمی که از کاغذ قهوه ای محکم بود از این نوع می باشد.

مقایسه جنس PP با کاغذی
استحکام

از نظر استحکام و مقاومت در مقابل پارگی در اثر سقوط از ارتفاع، پاکت های ولوبگ از جنس PP از مقاومت فوق العاده بالایی نسبت به پاکت های کاغذی کرافت دارند.

چاپ پذیری

در حالت کلی چاپ روی PP اصلا کیفیت خوبی ندارد (از مشاهده چاپ موجود روی پاکت های سیمان، متوجه این قضیه خواهید شد) ولی امروزه با آمدن کرافت های سفید به بازار می توان چاپ هایی به مراتب بهتر و قشنگ تر از PP روی کاغذ چاپ کرد.

قیمت

قیمت پاکت های کاغذی حدودا سه برابر پاکت های PP می باشد.

بنابراین اگر محصول تولید شده فروشگاهی و یا ارزش ریالی بالایی داشته باشد می توانیم از پاکت های ولوبگ کاغذی استفاده کرد در غیر اینصورت توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

مقدار ریزش در پاکت های سیمانی به چه عاملی بستگی دارد

اندازه نازل دستگاه کیسه پر کن می تواند با توجه به پهنای پاکت ولوبگ متغیر باشد.

هر چقدر پهنای پاکت بزرگتر باشد نازل دستگاه کیسه پرکن سیمانی نیز می تواند بزرگتر شود.

که این باعث می شود مواد به راحتی به درون پاکت های ولوبگ هدایت شود. ولی این قضیه، یک مشکل جدید ایجاد خواهد کرد که آن مقدار ریزش زیاد از درون پاکت به بیرون بعد از پر شدن کیسه خواهد بود.

بنابراین عرض پاکت مناسب باشد طوری باشد که هم دستگاه راحت تر بتواند پر کند و هم بعد از پر شدن ریزش کم تری داشته باشیم.

عرض مناسب برای پاکت ها، 10 سانت می باشد.

کاغذ کرافت تقلبی در بازار

آن دسته از مشتریان محترم که قصد ریختن محصول خود درون پاکت های ولوبگ کاغذی دارند، باید توجه داشته باشند که امروزه برخی از تولید کننده های پاکت های کاغذی اقدام به استفاده از کاغذ تحریریه به جای کاغذ کرافت کرده اند.

که طبق خاصیت کاغذ تحریر، چاپ پذیری فوق العاده خوبی دارند ولی از نظر استحکام مشکل هایی خواهند داشت.

بنابراین دوستان در هنگام سفارش پاکت ولوبگ به پاکت ساز، نباید گول ظاهر و چاپ زیبای پاکت را بخورند و باید حتما قبل از خرید تست های پرتاب را روی پاکت نمونه انجام دهند.

همچنین باید توجه داشت که کاغذ کرافت مورد استفاده از کاغذ کرافت های بازیافتی نباشد. که هم علاوه بر چاپ ضعیف تر از استحکام کافی برخوردار نیستند.

نوشتهٔ پیشین
خط تولید پودری با چیدمان افقی
نوشتهٔ بعدی
پکر ولوبگ توربینی بادی

به اشتراک بگذارید

آخرین دیدگاه‌ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Fill out this field
  Fill out this field
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  You need to agree with the terms to proceed