استرچ پالت ، استرچ پیچی ، استرچ رپینگ ، سلفون پیچ پالت ، پالت استرچر یا سلفون کش همگی به یکی روش بسته بندی محصولات اشاره دارند. و هر جا که هر یک از عبارات را به کار ببریم منظور روشی از بسته بندی می باشد که در آن توسط دستگاه یک سلفون که در اصطلاح صنعتی فیلم نامیده به اطراف محصول پیچیده می شود.
استرچ پالت یا استرچ پیچی نوعی از بسته بندی محصولات می باشد که امروزه در صنایع کاربرد فراوان دارد. در این نوع بسته بندی یک فیلم پلاستیکی قابل کشش (سلفون) به دور محصولات پیچیده می شود.
حالت کششی پلاستیک باعث بسته شدن محکم محصولات می شود.
استرچ پیچ تا حدودی شبیه به دستگاه شیرینگ پک می باشد با این تفاوت که در شیرینگ پک سلفون به آرامی در اطراف محصول پیچیده می شود و با اعمال گرما سلفون محکم جمع می شود.
بسته بندی سلفون کشی پالت معمولا براي بسته بندی بارهاي پالت مورد استفاده قرار مي گيرد اما ممكن است براي بسته بندي اقلام كوچكتر نيز به كار رود. برای مثال در بسته بندی سیم ها، لوله و حتی چمدان ها در فرودگاه نیز از استرچ پالت یا همان استرچ پیچی استفاده می شود.

مزایای استرچ پالت

در صنایع نیاز است که برای حفاظت از پالت ها و محصولات بزرگ در برابر نور خورشید ، رطوبت ، باران و گرد و غبار از یکی از روش های بسته بندی استفاده شود. یکی از مقرون به صرفه ترین بسته بندی ها پالت استرچر یا استرچ پیچی می باشد.
علاوه بر این سلفون کشی پالت ها برای جلوگیری از واژگونی پالت ها و جلوگیری از دستکاری محصولات و همپنین جلوگیری از سرقت نیز کارایی دارد.
یکی دیگر از مزایای مهم پالت استرچر حمل و نقل آسان و سریع محصولات می باشد.
این نکته را هم در نظر بگیریم که با استفاده از استرچ پیچی محصولات ما به صورت شکیل تر عرضه می شود.

انواع پالت استرچر

دستگاه های پالت استرچر انواع مختلفی دارد که با توجه محصول مشتری طراحی و تولید می شود. اما سه نوع دستگاه سلفون پیچ پالت که بیشترین کاربرد را دارند عبارتند از:

 • استرچ پالت صفحه گردان
 • استرچ پالت دروازه ای
 • استرچ پالت فرودگاهی

البته لازم به ذکر است که علاوه بر سه نوع ذکر شده انواع سلفون پیچ پالت دیگر نیز وجود دارد. مانند دستگاه استرچ حلقوی برای استرچ پیچی محصولات حلقه ای و کویل شکل، دستگاه استرچ افقی برای محصولات با طول زیاد مانند لوله یا ساندویچ پنل

مزایای دستگاه پالت استرچر نسبت به دستگاه شیرینگ پک

 • قیمت دستگاه سلفون پیچ پالت از دستگاه شیرینگ پک پایین تر می باشد.
 • دستگاه شیرینگ پک نیاز به کوره حرارتی دارد ولی دستگاه پالت استرچر نیاز به ایجاد حرارت ندارد و از این نظر نیز مقرون به صرفه می باشد.

معایب دستگاه پالت استرچر نسبت به دستگاه شیرینگ پک

 • بسته بندهای انجام شده توسط پالتا استرچر از نظر شفافیت، کیفیت پایین تری نسبت به شیرینگ پک دارند.

قابلیت سیستم پری استرچ (Pre Stretch)

شرکت ابراماشین بنا به نیاز و سفارش مشتری قابلیت افزودن سیستم پری استرچ را بر روی دستگاه سلفون پیچ پالت خود فراهم کرده است.
پری استرچ (Pre Stretch) چیست؟ گاهی اوقات نیاز است که محصولات ما قبل از استرچ کشی در جای خود محکم شوند. فرض کنیم می خواهیم چهار بشکه را به صورت یکجا استرچ کنیم، قبل از عمل استرچ کشی باید آن ها را توسط طناب به هم محکم کنیم؛ اما اگر استرچ پالت مجهز به سیستم پری استرچ باشد می تواند یک عمل استرچ کشی پیشین انجام دهد به این صورت که هر پنج ثانیه فیلم یا همان سلفونی که اطراف محصولات پیچیده می شود را می کشد یعنی فیلم یا سلفون بعد از پیچیده شدن در اطراف محصولات حالت کششی دارد و چون تمایل به برگشت به حالت اول دارد بر روی محصولات کشش ایجاد می کند که باعث می شود فیلم محصولات را محکم تر بگیرد.
اما باید این کشش به میزانی باشد که محصولات استرچ شده له نشوند. مثلا در بسته بندی پک های نوشابه ، آب معدنی یا جعبه های ماکارونی استفاده از پری استرچ ضروری می باشد زیرا در صورتی که پری استرچ استفاده نکنیم فشار و کشش فیلک کم است و باعث ریزش محصولات می شود و اگر فشار و کشش بیش از اندازه باشد باعث له شدن محصولات می باشد. ولی با استفاده از پری استرچ میزان کشش و فشار لازم اندازه گیری می شود تا محصولات به بهترین حالت بسته بندی شود.
یکی دیگر از مزایای استفاده از پری استرچ کاهش میزان استفاده از فیلم و صرفه جویی در هزینه می باشد. سیستم پری استرچ هر پنج ثانیه فیلم را می کشد و در نتیجه عرض فیلم کاهش نمی یابد ولی در کشش تنها چون کشش به صورت دایم است باعث می شود که عرض فیلم کاهش یابد در نتیجه فیلم بیشتری به کار رود.
استفاده از پری استرچ در دستگاه سلفون پیچ پالت، 300% میزان استفاده از فیلم را کاهش می دهد.

پالت استرچر شرکت ابراماشین

 • طراحی و ساخت استرچ پالت بنابر نیاز مشتری
 • قابلیت افزودن سیستم پری استرچ
 • قابلیت افزودن سیستم دوخت و برش اتوماتیک فیلم
 • قابلیت افزودن سیستم های حفاظتی ویژه
 • دستگاه مجهز به دو عدد اینورتر ولوم دار می باشد که سرعت چرخش پالت و حرکت عمودی سلفون را کنترل می کند.
 • تمامی دستگاه های ابراماشین دارای یک سال گارانتی می باشد. همچنین این شرکت برای محصولات خود خدمات پس از فروش ارائه می دهد.

استرچ پالت صفحه گردان

دستگاه استرچ پالت صفحه گردان دارای یک صفحه گردان می باشد که پالت یا هر محصول دیگری که می خواهیم بسته بندی کنیم بر روی آن قرار می گیرد و با چرخش صفحه و همین طور محصول روی آن ، سلفون به دور آن پیچیده می شود.
این نوع دستگاه سلفون پیچ پالت برای محصولات با وزن حداکثر 1 تن یا نهایت 2 تن مناسب می باشد؛ زیرا صفحه گردان در پالت استرچر صفحه گردان ظرفیت بیشتر از 2 تن را نخواهد شد و موجب وارد خسارت به دستگاه می شود. همین طور ارتفاع محصولات حداکثر باید 2 متر باشد.
دستگاه سلفون پیچ پالت صفحه گردان توانایی سلفون پیچی 25 پالت در ساعت را دارد.

استرچ پالت دروازه ای یا استرچ پالت دکل گردان

استرچ پالت دروازه ای یا همان استرچ پالت دکل گردان برای محصولات با وزن بالای دو تن مناسب است. زیرا در این نوع استرچ پالت نیاز به قرار گرفتن محصول بر روی صفحه استرچ پالت و چرخیدن محصول نیست.
برای مثال برای سلفون کشی قطعات سنگین مانند قطعات خودر نمی توان از دستگاه استرچ پالت صفحه ای استفاده کرد.
در پالت استرچر دروازه ای محصول توسط لیفتراک یا جک استرچ پالت در محوطه ی استرچ پالت قرار می گیرد و دستگاه به صورت 360 درجه به دور محصولات می چرخد و عملیات سلفون کشی را انجام می دهد.
در استرچ پالت دکل گردان ارتفاع محصول می تواند بالاتر از 2 متر هم باشد.
دستگاه استرچ پالت دروازه ای توانایی سلفون پیچی 20 پالت در ساعت را دارد.

استرچ پالت مرغک دار

دستگاه استرچ پالت مرغک دار مشابه استرچ پالت صفحه گردان می باشد ولی در این مدل یک مرغک به دستگاه سلفون پیچ پالت افزوده شده است تا باعث ایجاد تعادل محصولات در زمان سلفون کشی شود.
پالت استرچر مرغک دار برای سلفون کشی محصولات با وزن زیاد، ارتفاع زیاد و همچنین محصولاتی که شکل متعادل ندارند مناسب است.
تنظیمات کنترل سرعت صفحه گردان، کنترل سرعت حرکت عمودی فیلم استرچ، تنظیم ارتفاع استرچ برای محصولات مختلف، تنظیم ارتفاع مرغک

استرچ پالت فرودگاهی

پالت استرچر فرودگاهی برای سلفون کشی چمدان ها و بارها در فرودگاه بسیار مناسب است. همان طور که فرودگاه ها مشاهده کرده اید در فرودگاه، چمدان ها و بارها سلفون کشی می شود تا از باز شدن و آسیب دیدن به آن ها جلوگیری شود.
البته استرچ پالت فرودگاهی فقط در فرودگاه ها مورد استنفاده قرار نمی گیرد بلکه در شرکت های پستی نیز قبل از ارسال محصولات از پالت استرچر فرودگاهی برای سلفون کشی بسته ها استفاده می شود.
دستگاه سلفون پیچ پالت فرودگاهی در ابعاد مختلف بنابر نیاز و سفارش مشتری قابل طراحی است.

فهرست